” ۵۰ سال تکامل شورلت کامارو “

پیش از این روند تکاملی خودروهای آمریکایی مشهور یعنی شورولت کوروت، داج چلنجر و فورد موستانگ را خدمت شما عزیزان تقدیم کرده‌ایم و این بار نیز قصد داریم تکامل نیم‌قرنی شورولت کامارو را با یکدیگر مرور کنیم. دست‌اندرکاران Cars Evolution کلیپ جدیدی را منتشر کرده و در آن چگونگی تکامل کامارو را به تصویر کشیده‌اند.


همه‌چیز به سپتامبر سال ۱۹۶۶ و مدل اولیه‌ای باز می‌گردد که عمر کوتاهی داشت و در سال ۱۹۶۹ بازنشست شد. شورولت کاماروی نخستین در تریم های سوپر اسپورت (SS)، رالی اسپورت و Z/28 فروخته شد و دومین نسل آن در فوریه سال ۱۹۷۰ به بازار آمد. این خودرو طول عمر بیشتری بود زیرا تا سال ۱۹۸۱ دوام آورد و در خلال آن سال‌ها چندین به‌روزرسانی را تجربه کرد.

شورولت کامارو
سومین نسل کامارو نیز زمان زیادی در بازار بود و از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۲ دوام آورد. در سال ۱۹۸۲ شاهد معرفی برلینتا و IROC-Z بودیم و سه سال بعد نیز چندین مدل سفارشی همچون نسخه بیستمین سالگرد تولید ۱۹۸۷ و مدل بیست و پنجمین سالگرد با پکیج Heritage تولید شدند.


چهارمین نسل کامارو دارای مدل Z28 بود که پیشرانه ۸ سیلندر ۵٫۷ لیتری آن به گیربکس ۶ سرعته دستی جدید متصل شده بود. چهارمین نسل کامارو در سال ۱۹۹۳ عرضه و در سال ۲۰۰۲ به موزه رفت و نسل جدید آن با وقفه‌ای چند ساله در سال ۲۰۰۹ پدیدار شد و یک سال بعد برنده جایزه معتبر طراحی خودروی سال گردید.


کاماروی فعلی از ماه می سال ۲۰۱۵ در بازار حضور داشته و نسخه‌های زیادی از آن شامل مدل متمرکز پیست ZL1 1LE عرضه می‌شوند که بهای آغازین ۶۹۹۹۵ دلاری دارد. تصاویر جاسوسی خبر از تولید مدل فیس لیفت کامارو داده‌اند که احتمالاً در سال ۲۰۱۸ به عنوان مدل سال ۲۰۱۹ معرفی خواهد شد و نسخه جدید Z/28 را هم خواهد داشت.